منظور از کلمات کلیدی چیست؟

منظور از کلمات کلیدی چیست؟

 

کلمه کلیدی چیست؟

منظور از کلمات کلیدی؛ عبارت‌ها و واژه‌هایی است که خبر از متن و محتوای کلی وب سایت شما می‌دهند، از نظر علم سئو به کلمه یا کلماتی که مخاطبان در موتورهای جستجو مثل گوگل جستجو می‌کنند، کلمه کلیدی گفته می‌شود. در اصل اگر متن و محتوای وب سایت شما را خوانده و بتوان کل متن را در یک عبارت یا کلمه توصیف کرد، آن کلمه یا عبارت؛ کلمه کلیدی است. برای تولید و ورود محتوا باید از کلمات کلیدی مرتبط با متن در صفحات مختلف استفاده کنید تا شانس شما برای نمایش وب سایتتان هنگام جستجوی کاربران بیشتر باشد.

درواقع کلمه کلیدی همان چیزی است که باعث می‌شود کاربران مطالب شما را ببینند و محتوای شما در آن کلمات کلیدی در صفحات نخست نتایج گوگل دیده شوند. به کاربردن کلمات کلیدی مناسب مهم‌ترین تکنیک سئو و بهینه سازی وب سایت است. درنتیجه لازمۀ موفقیت یک وب سایت، به کاربردن کلمات کلیدی مناسب است.

همه می‌دانیم که موتورهای جستجو، به‌هرحال انسان نیستند. بلکه سیستم‌های نرم‌افزاری هوشمندی هستند که نوشته‌ها و کلمات را می‌خوانند و با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده، تحلیل و طبقه‌بندی می‌کنند و می‌کوشند به دقیق‌ترین شکل ممکن، پاسخ جستجو‌گران را دربارۀ هر موضوعی،‌ از میان داده‌های عرضه شده و انبار شده در فضای مجازی، جستجو کرده و ارائه کنند. بنابراین منظور از کلمه کلیدی فقط کلمات نیست بلکه عبارات هم می‌توانند یک کلمه کلیدی باشند.

 

کاربران به دنبال چه کلماتی هستند؟

شما می‌دانید چه سرویسی ارائه می‌دهید و چه خدمات، محصولات و… برای عرضه به کاربران دارید اما مخاطبان چطور دنبال کالا، خدمات و…می‌گردند و در چه‌صورتی به وب سایت شما می‌رسند؟ جواب این سوال مهم‌ترین مسئله برای درک مفهوم کلمات کلیدی است.

به‌عنوان مثال اگر وب سایتی برای فروش لباس دارید، کلماتی مثل خرید لباس، خرید لباس مردانه، خرید لباس زنانه و از این دست کلمات را می‌توان به‌عنوان کلمه کلیدی وب سایت شما در نظر گرفت.

و یا اگر شما به‌دنبال خرید تلویزیون باشید در گوگل ” خرید تلویزیون ال‌جی ” را جستجو می‌کنید. خوب این یک کلمه کلیدی است!

کلمه کلیدی باید به شکلی استفاده شود که اگر بخواهیم یک صفحه را به‌صورت خلاصه در پنج یا شش کلمه توصیف کنیم از این کلمه استفاده کنیم. کاربرانی هم که در اینترنت در جستجوی موضوعی هستند دقیقاً از همین کلمه و مشتقات آن برای جستجو استفاده می‌کنند. پس مهم است کلمه کلیدی‌ای که برای محتوای هر یک از صفحات وب سایت خود انتخاب می‌کنید به‌درستی انتخاب شود تا هم در نتایج جستجو تعداد نمایش بیشتری داشته باشید و هم اینکه با استفاده از عنوان مناسب شانس کلیک را بالا ببرید.

باید در نظر داشت که موضوع همیشه این نیست که برای وب سایتتان بازدیدکننده بگیرید بلکه باید بازدیدکنندگان مناسب بگیرید. کلمات کلیدی مهم‌ترین قدم در سئو است که به نوعی پایه و زیربنای آن محسوب می‌شود. در صورت انتخاب کلمه اشتباه؛ زمان، هزینه و ابزار زیادی را بیهوده خرج می‌کنید.

چرا کلمات کلیدی بسیار مهم هستند؟

 

چرا کلمات کلیدی بسیار مهم هستند ؟

آیا به‌نظر شما استفاده از این کلمات کلیدی مهم است؟ این کلمات از آنجایی مهم هستند که کاربران را به صفحه‌ای که به‌دنبال آن هستند، هدایت می‌کنند. کلمات کلیدی مانند پلی عمل می‌کنند که مردم را به محتوا و وب سایت شما می‌آورند. هدفی که شما در وب سایت خود دارید این است که در موتورهای جستجو رتبۀ خوبی کسب کنید تا بازدید طبیعی و ارگانیک از طریق کلمات کلیدی داشته باشید. کلمات کلیدی که شما هدف قرار می دهید؛ تعیین‌کنندۀ نوع ترافیک ورودی به وب سایت شما خواهند بود.

استفاده از کلمات کلیدی مهم است چراکه:

۱ – باعث افزایش رتبۀ وب سایت شما شده و درنتیجه بازدید طبیعی برای وب سایت از طریق خود گوگل خواهید داشت.

۲ – هزینه‌های شما را به شدت کاهش می‌دهد و اگر به‌خوبی روی آن مانور دهید، حتی شما را از تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی و سایر روش‌هایی که برای فروش محصول در نظر گرفته‌اید بی‌نیاز می‌کند.

۳ – اگر محتوای زیادی منتشر می‌کنید وب سایت شما به‌عنوان یک وب سایت مرجع در زمینۀ تخصصی خود شناخته می‌شود. درنتیجه اگر افراد به‌دنبال خرید یا استفاده از خدمات شما هم نباشند، اما چون به محتوایی که شما در وب سایت خود درج کردید نیاز دارند وارد وب سایت شما خواهند شد. این کار باعث می‌شود که روی برندینگ وب سایت تمرکز کرده و به‌عنوان یک وب سایت تخصصی و مرجع در گروه کسب و کاری خود شناخته شوید.

به دلیل اینکه چیزی که کاربران به‌دنبال آن در اینترنت جستجو می‌کنند کاملاً با چیزی که شما قصد توصیف آن صفحه را دارید متفاوت است باید به‌درستی از کلمات کلیدی استفاده کنید.

به‌عنوان مثال اگر شما کلمه “خرید لپ‌تاپ” را هدف قرار دهید، ولی در وب سایت فقط به معرفی و نقد لپ‌تاپ ها بپردازید، یک کلمه اشتباه را هدف قرار داده‌اید! چون هدف مردم خرید لپ‌تاپ است نه خواندن اطلاعات. اگر شما قصد تهیۀ یک آموزش بسیار ساده در زمینۀ ساخت ایمیل اختصاصی روی دامنه داشته باشید، احتمالاً از کلمات کلیدی مثل “ساخت ایمیل اختصاصی روی دامنه” استفاده می‌کنید. درصورتی‌که چیزی که کاربران به دنبال آن هستند، چیزی نیست جز اینکه از کلمه “نحوه ساخت ایمیل info ” استفاده خواهند کرد. حال به نظر شما باید از کدام کلمه کلیدی استفاده کنید؟

 

انواع کلمات کلیدی کدامند؟

کلمات کلیدی به چند دستۀ مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی براساس تعداد کلمه صورت می‌گیرد که اصطلاحاً آن را به‌عنوان سیلاب می‌شناسیم. هر چه تعداد این سیلاب‌ها کمتر باشد رسیدن به رتبۀ بالاتر در آن‌ها نیز سخت‌تر است. به‌عنوان نمونه رتبه گرفتن برای کلمه کلیدی‌ای مثل “لباس زنانۀ مجلسی” نسبت به کلمه “لباس زنانه” ساده‌تر است.

کلمات کلیدی‌ای که به‌صورت تک کلمه هستند هدف نهایی وب سایت شما خواهند بود که باید در طول زمان و با تلاش مستمر به رتبۀ بالا در آن‌ها برسید. این کلمات بیشترین جستجو را توسط کاربران دارند. رسیدن به رتبۀ اول یا حتی نمایش وب سایت در صفحۀ اول گوگل برای این کلمات به تلاش مستمر و داشتن سابقۀ طولانی مدت نیاز دارد.

اما در مقابل کلمات کلیدی بلند که متشکل از چند کلمه کلیدی هستند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید کاربری که به دنبال کلمه “شارژر موبایل” باشد هدف آن کسب اطلاعات در مورد “شارژر موبایل” بوده و می‌خواهد دانش خود را بالا ببرد. اما کاربری که کلمه “خرید شارژر موبایل سامسونگ” را در اینترنت جستجو کند، مطمئناً به دنبال این است که یک شارژر موبایل سامسونگ را خریداری کند. حالا به نظر شما کدام کاربر برای شما که یک فروشگاه اینترنتی لوازم جانبی موبایل دارید اهمیت بیشتری دارد؟

 

همچنین در نوع دیگری از تقسیم‌بندی می‌توان کلمات کلیدی را به دو دسته تقسیم کرد: کلمات کلیدی تجاری و غیر تجاری

 

کلمات کلیدی تجاری :

هدف از این نوع کلمات؛ فروش محصول و خدمت خاصی است. این کلمات صرفاً مخصوص فروشگاه‌های اینترنتی است.

کلماتی از قبیل: خرید گوشی، خرید لباس، خرید جواهرات، و برای خرید خدمات هم می‌توان به مثال‌های: طراحی لوگو، طراحی وب سایت، سئو وب سایت و… اشاره کرد.

به‌طورکلی هدف این کلمات جذب پول و سرمایه از بازدیدکننده است.

کلمات کلیدی غیر تجاری :

این نوع از کلمات کلیدی به‌طور غیر مستقیم برای مدیران وب سایت درآمدزایی می‌کنند.

هدف این نوع از کلمات جذب پول از بازدیدکننده نیست، بلکه فراهم کردن محتوا و اطلاعات برای پاسخ به سوالات و فراهم کردن شرایط بازگشت مجدد آن‌ها به وب سایت است.

اطلاعات اخترشناسی (مثلاً صور های فلکی)، اطلاعات درخصوص حیوانات خانگی (مثلاً نحوۀ نگه‌داری از ژرمن شپرد)، اطلاعات پزشکی خاص و… را می‌توان به‌عنوان مثال در نظر گرفت.

 

هیچ چیز به اندازۀ کلمات، مهم نیست!

با وجود پیچیده شدن و هوشمند شدن هر روزۀ موتورهای جستجو، هنوز مهم است که چه کلماتی در متن زیاد تکرار شده‌اند. به‌همین‌دلیل، قبل از اینکه راجع‌به یک موضوع، مطلبی را منتشر کنید، بد نیست در گوگل جستجویی داشته باشید و ببینید با هر ترکیبی از کلمات، چه مطالبی معرفی خواهند شد. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید در مورد کمپین تبلیغاتی مطلبی بنویسید، می‌توانید در گوگل لینک‌های صفحۀ اول را ببینید و بخوانید تا هم با محتوای مورد علاقۀ کاربران آشنا شوید و هم کلمات کلیدی مورد استفاده در آن متن‌ها را فهرست کنید.

 

در گذشته، فرض بر این بود که تکرار بیشتر کلمات، می‌تواند به گوگل و سایر موتورهای جستجو نشان دهد که این مطلب بسیار مهم و ارزشمند است. اگر چه این مسئله مدت‌هاست در الگوریتم‌ها حذف شده و تکنیک کلاه‌سیاه محسوب می‌شود، اما هنوز هم کسانی هستند که از قافلۀ موتورهای جستجو، عقب مانده‌اند. یک مطلب سادۀ دوهزار کلمه‌ای دربارۀ “مشاورۀ تحصیلی” می‌نویسند و در آن، هزار و پانصد بار این واژه را به کار می‌برند!

مفهوم توزیع، تراکم و یا چگالی کلمات (Keyword Density) به همین مسئله اشاره دارد. اینکه چند درصد از کلمات یک متن، به یک کلمۀ خاص اختصاص یافته است. اگر یک کلمه یا عبارت، برای شما کلیدی است و علاقه دارید موتورهای جستجو هم متن شما را در آن مورد جدی بگیرند و فهرست کنند، تراکم بین ۱٪ تا ۳٪ توصیه می‌شود. البته بدیهی است که این اعداد قانون دقیق و مشخص ندارند و بیشتر یک توصیه محسوب می‌شوند.

نکتۀ آخر: برای آشنایی با روش‌های جستجوی کلمه کلیدی می‌توانید مقالۀ “چطور کلمه کلیدی پیدا کنید!” را مطالعه کنید.

مطالب مشابه