انواع کلمه کلیدی برای بازاریابی محتوایی

انواع کلمه کلیدی برای بازاریابی محتوایی

انواع کلمه کلیدی که بازاریابان محتوایی باید با آن‌ها آشنا باشند و در تولید محتوا به این کلمات و دسته‌بندی‌شان اهمیت بدهند، عبارتند از:

۱ – کلمه کلیدی معرف بازار

۲ – کلمه کلیدی معرف کالا یا محصول

۳ – کلمه کلیدی معرف مشتری

۴ – کلمه کلیدی متناسب با موقعیت جغرافیایی و محلی

۵ – کلمه کلیدی مرتبط معنایی

البته این دسته‌بندی از انواع کلمه کلیدی با شناخت از ذهنیت کاربران و جستجوهای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

 

کلمه کلیدی معرف بازار

این کلمات، عمومی‌ترین و نزدیک‌ترین عباراتی هستند که در زمان معرفی کسب‌و‌کار شما به ذهن مخاطبان می‌رسند، همچنین در زمان راه‌اندازی کمپین سئو به ذهن شما هم سرازیر می‌شوند. کلمات کلیدی معرف بازار اغلب کلی و عمومی هستند و رتبه‌گیری برای آن‌ها در نتایج جستجو کار سختی است، اما نباید ذره‌ای از اهمیت آن‌ها غافل شد زیرا دقیقاً کلماتی هستند که نوع کسب‌و‌کار شما را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

برای مثال فرض کنید که وب سایتی با محوریت فروش لوازم سوارکاری دارید. کلمات کلیدی معرف بازار برای وب سایت شما احتمالاً فهرستی مشابه موارد زیر خواهد بود:

سوارکاری

مانژ سوارکاری

سوارکاری درساژ

سوارکاری استقامت

و…

 

می‌توانید با پاسخ دادن به سوالات زیر، کلمات مناسب بازار و کسب‌وکار خود را پیدا کنید:

کسب‌وکار من با چه کلماتی خود را معرفی می‌کند؟

مخاطبان هدف با چه عباراتی کسب‌و‌کار من را به یکدیگر معرفی می‌کنند؟

 

کلمه کلیدی معرف کالا یا محصول

کلمات کلیدی معرف کالا، عباراتی هستند که محصولات شما را معرفی می‌کنند؛ یعنی دقیقاً عباراتی که خریداران به دنبال آن‌ها می‌گردند. استفاده از این کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا فرصت بیشتری برای دیده شدن در لیست نتایج جستجو و افزایش نرخ تبدیل وب سایت خود به دست آورید.

این کلمات می‌توانند شما را به‌طور مستقیم به هدف برسانند و تنها باید یک نامِ مفهوم و مشخص داشته باشند، به این ترتیب شما را به واسطه فروش محصول به هدفتان می‌رسانند. این کلمات برای استفاده در داخل وب سایت و محتوای وبلاگ‌تان فوق‌العاده هستند.

برای همان وب سایت فروش لوازم سوارکاری می‌توان کلمات زیر را به‌عنوان کلمه کلیدی معرف کالا مثال زد:

شلوار سوارکاری

مهمیز سوارکاری

گتر سوارکاری و…

 

البته اگر این محصولات برند خاصی هم داشته باشند حتماً برند تجاری آن‌ها را هم در کنار این کلمات به کار ببرید. استفاده از این کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا فرصت بیشتری برای دیده شدن در لیست نتایج جستجو و افزایش نرخ تبدیل وب ‌سایت خود به دست آورید.

 

کلمه کلیدی معرف مشتری

لین کلمات، واژه‌ها و عباراتی هستند که مخاطبان یا مشتریان شما به‌وسیلۀ آن‌ها خودشان را معرفی می‌کنند. این دسته از کلمات دومین گروه پراستفاده در میان مخاطبان شما هستند. در هنگام انتخاب این کلمات لازم است به سؤالات زیر پاسخ دهید:

مخاطبان شما خود را با چه عنوانی معرفی می‌کنند؟

شما یا دیگران آن‌ها را چگونه توصیف می‌کنید؟

 

دلیل اهمیت این کلمات این است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مخاطبان اصلی خود یا افرادی که به نوعی کسب‌و‌کارشان با شما ارتباط دارد را شناسایی کنید و بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. برای مثال در وب‌سایت با محوریت فروش لوازم سوارکاری، احتمالاً بخشی از مخاطبان شما با عباراتی مانند “دوستداران اسب‌سواری، چابک‌سوار، سوارکار، عاشق اسب و…” به جستجو می‌پردازند.

 

کلمه کلیدی متناسب با موقعیت جغرافیایی و محلی

این کلمات راه‌حلی مناسب برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها و رشد سریع کسب‌وکارهای محلی هستند. استفاده از این کلمات هم ترافیک وب ‌سایت شما را افزایش دهد و هم باعث می‌شود برخی از بازدیدکنندگان به‌عنوان مشتری واقعی به محل کسب‌وکار شما بیایند. برای مثال کلماتی مانند “سوارکاری در کرج، اجارۀ ویلا در نوشهر، طراحی وب سایت در تهران، پارک آبی مشهد و…” در این دسته از کلمات کلیدی قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با راه‌اندازی وب سایت‌های تخصصی به انتشار مطالبی برای معرفی محصولات و فروشگاه‌های محلی خود می‌پردازند و کاربران درحالی‌که به دنبال فواید مواد غذایی، تنوع محصولات بهداشتی و … هستند، با مطالبی مواجه می‌شوند که در کنار ارائۀ اطلاعات مفید، به معرفی شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای و محصولات آن‌ها پرداخته‌اند.

 

کلمه کلیدی مرتبط معنایی

این کلمات، کلمات کلیدی موضوعی هستند که با کلمه کلیدی اصلی شما ارتباط نزدیکی دارند. کاربرد کلمه کلیدی مرتبط معنایی برای فهماندن موضوع صفحات به گونه‌ای دقیق‌تر و بهتر به گوگل است. برای مثال، وقتی عبارت “سئو” جستجو می شود، عبارت “بهینه سازی” ارتباط معنایی با آن دارد در حالی که واقعاً، این دو، هیچ شباهت ظاهری و کلمه مشترکی ندارند. موتور های جستجو با کمک این کلمات، تفاوت کلمه “شیر” را در یک وب سایت مرتبط با حیوانات، نسبت به وب سایت مرتبط با لوازم سرویس بهداشتی یا صفحۀ مرتبط با لبنیات، تشخیص می‌دهند.

استفاده از کلمه کلیدی مرتبط معنایی خیلی ساده است اما باید شناخت مناسبی از آن داشته باشید تا بتوانید از آن در سئوی محتوا استفاده کنید. با کمک کلمات مترادف شما می‌توانید یک مطلب در مورد شیر را در چند صفحۀ مختلف بخوانید و هر بار یک مفهوم جدید از آن داشته باشید، گوگل هم به این کلمات نگاه می‌کند و کیفیت محتوا را می‌سنجد، پس با کلمات کلیدی مترادف به گوگل کمک کنید محتوای شما را بهتر درک کند. همچنین این کلمات به جذاب بودن مطلب و کاربردی بودن آن نیز کمک می‌کنند.

 

برای پیدا کردن انواع کلمات کلیدی می‌توانید مقالۀ “چطور کلمه کلیدی پیدا کنید!” را مطالعه کنید.

تاریخ انتشار: 1398/10/26 - 15:42