چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمات کلیدی چه مفهومی دارد؟

 

چگالی کلمات کلیدی (تراکم آن‌ها در مقاله) چه مفهومی دارد؟

کلمات کلیدی جهت اصلی محتوای شما را تعیین می‌کنند، بنابراین استفادۀ درست و به‌جا از آن‌ها نقش مهمی در مبحث سئو دارد.

پیدا کردن اطلاعات در اینترنت با نوشتن چند کلمه در کادر جستجوی گوگل آغاز می‌شود. کلماتی که از آن‌ها برای پیدا کردن اطلاعات استفاده می‌کنید، توسط موتورهای جستجو، کلیدواژه یا کلمه کلیدی keyword  نامیده می‌شوند.

وقتی شما کلمه کلیدی‌ای را در گوگل جستجو می کنید، موتور جستجو نزدیک‌ترین و مرتبط‌ترین صفحات از نظر موضوعی با آن کلیدواژه را نمایش می‌دهد. به‌همین‌دلیل وب سایت‌ها برای کسب رتبه در گوگل، باید برای کلمات کلیدی هدف خود، محتوا تولید کنند و از کلیدواژۀ هدف در طول متن استفاده کنند.

چگالی کلمات کلیدی (keyword density) یا تراکم این کلمات، درصدِتعداد دفعات استفاده از یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی به نسبت تعداد کل کلمات محتوای آن صفحه، متن و یا مطلب است. در مبحث سئو و بهینه سازی وب سایت، چگالی کلمه کلیدی می‌تواند به‌عنوان فاکتوری برای تشخیص مرتبط بودن محتوای یک صفحه با کلمه کلیدی اصلی استفاده شود. مثلاً اگر در یک صفحۀ وب؛ تعداد کل کلمات دقیقاً به ۱۰۰ رسیده باشد و مثلاً ۴ بار یک کلمۀ خاص (مثلاً کلمۀ «گردشگری») در آن صفحه به کار رفته باشد، تراکم کلمه کلیدی آن عبارت ۴ درصد است، به‌همین سادگی!

 

اهمیت چگالی کلمات کلیدی و روش توزیع آن‌ها در محتوا

چگالی کلمه کلیدی بسیار مهم است، اینکه چند بار و در کدام قسمت‌های متن از آن‌ها استفاده کنیم، نقشی تعیین کننده در سئو دارد. تکرار کلمه کلیدی در متن شما باید متعادل باشد؛ یعنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. زیاده‌روی در استفاده از کلمه کلیدی از نظر گوگل کار درستی نیست و ممکن است وب سایت شما گرفتار جریمۀ گوگل شود.

با توزیع متناسب کلمه کلیدی می‌توانید محتوایی ارزشمند خلق کنید. باید محتوای شما طوری نوشته شود که برای کاربران قابل خواندن و جذاب باشد. باید از کلمه کلیدی و کلمات هم‌معنی آن در تمامی بخش‌های محتوا به‌درستی استفاده کنید تا هم خواندن متن برای کاربر خسته کننده نباشد، هم گوگل بتواند متوجه موضوع متن شود.

برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب ضمن رعایت تراکم کلمه کلیدی، بهتر است کلمات کلیدی را در بخش‌های زیر به کار ببرید:

۱ – عنوان صفحه

۲ – پیوند یکتا یا URL  وب سایت

۳ – محتوای اصلی

۴ – ابتدای پاراگراف اول یا مقدمۀ مقاله

۵ – در عنوان های اصلی و زیر عنوان ها

۶ – تگ Alt تصاویر یا متن جایگزین تصاویر

۷ – توضیحات متا

۸ – عنوان سئو

۹ – لینک‌های داخلی در محتوا

 

سعی کنید از کلمه کلیدی در کل محتوا استفاده کنید

همیشه سعی کنید محتوای خود را برای کاربر بنویسید نه برای موتورهای جستجو. زمانی که این کار را می‌کنید مطمئن باشید موتورهای جستجو نیز به شما رتبۀ خوبی خواهند داد. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید نباید در استفاده از کلمات کلیدی اغراق کنید و تحت هر شرایطی و در هر جایی از متن آن را بیاورید، در واقع باید بهینه کار کنید. در این کار زیاده روی نکنید. قطعا نمی خواهید گوگل فکر کند متن شما صرفاً برای پر کردن کلمه کلیدی و دریافت کلیک نوشته شده است.

اگر چگالی کلمه کلیدی کمتر از ۰.۵ درصد بود، از آن در متن محتوا بیشتر استفاده کنید، همچنین اگر تراکم کلمه کلیدی بالا تر از ۲.۵ درصد بود بهتر است یک بار دیگر از اول مطلبتان را بخوانید و کلمات هم‌معنی را جایگزین کلمه کلیدی کنید.

تراکم کلمه کلیدی باعث بهبود وضعیت سئو می‌شود. پس آن را جدی بگیرید!

 

چطور چگالی کلمات کلیدی را بررسی کنید؟

تحقیق کلمات کلیدی و تدوین استراتژی مناسب برای به‌کارگیری آن‌ها در متن بسیار مهم است. برای سنجش چگالی کلمات کلیدی، افزونه‌هایی مانند Yoast کاربردی‌اند. این افزونه با آنالیز محتوا به شما کمک می‌کند متنی سئو شده تولید کنید. یکی از مواردی که این افزونه آنالیز می‌کند؛ keyword density یا تراکم کلمه کلیدی در طول محتواست.

تاریخ انتشار: 1398/10/25 - 18:09