نقش کلمه کلیدی در تولید محتوا

نقش کلمه کلیدی در تولید محتوا

 

انتخاب کلمه کلیدی در تولید محتوا

این روزها همه محتوا تولید می‌کنند، اما موفقیت از آن کسانی‌ست که بتوانند محتوای تولیدی خود را به مخاطبی که به دنبال آن است، برسانند. محتوا زمانی ارزش پیدا می‌کند که خواننده آن را به‌راحتی بیابد، از خواندن آن لذت ببرد و در نهایت عملی که خواسته‌ی اصلی نویسنده است، را انجام دهد(حال این عمل می‌تواند دانلود، خرید، به خاطر سپردن، یادگیری و هر چیز دیگری باشد). نوشتن محتوایی که خواننده از خواندن آن لذت ببرد، تا حدودی آسان است، اما چگونه این محتوا را به دست خواهان اصلیش برسانیم؟ این‌جاست که ارزش انتخاب کلمات کلیدی مناسب مشخص می‌شود.

 

شناسایی کلمات کلیدی

تولید محتوا مراحل و مقدماتی دارد که باید رعایت شوند در غیر این صورت محتوای تولیدشده مفید نخواهد بود. در مرحله اول باید بدانید برای چه کسانی می‌‌‌خواهید محتوا تولید کنید. با شناسایی نیازها و خواسته‌‌‌های آن‌‌‌ها راحت‌‌‌تر می توانید ارتباط برقرار کنید.

برای این منظور باید در نظر داشته باشید که کاربران براساس نوع تفکر و بینشی که دارند، از کلمات خاصی در جستجوهای خود استفاده می‌‌‌کنند. مسلما بینش و تفکر اشخاص با یکدیگر متفاوت است. اگر می‌‌‌خواهید یک محتوای خوب و ارزشمند داشته باشید باید نوع کلماتی که آن‌‌‌ها استفاده می‌‌‌کنند را شناسایی کنید. به این موارد، کلمات کلیدی گفته می شود. استفاده از تعداد مشخصی از این کلمات، موجب بالاتر رفتن ارزش محتوای تولید شده از نظر سئو و کسب امتیاز بیشتر توسط گوگل می‌شود.

 

کلمه کلیدی

کلمه کلیدی، کلمه یا عبارتی است که در موتورهای جستجو (در ایران بیشترین سهم را گوگل دارد) توسط کاربرها سرچ می‌شود. تولیدکنندگان محتوا با شناسایی و استفاده از این کلمات در مقالاتشان سعی می‌کنند تا به جستجوی مخاطب نزدیک شوند. در محتوا وقتی در مورد یک موضوع صحبت می‌کنیم از کلمه کلیدی استفاده می‌کنیم و همیشه با یادآوری آن می‌خواهیم برای خوانندۀ محتوا مشخص کنیم موضوع چیست. پس تکرار یک کلمه کلیدی در تولید محتوا به درک آن کمک می‌کند.

 

 کلمه کلیدی مرتبط در محتوا

کلمات کلیدی مرتبط در محتوا به درک شدن آن و قابل فهم بودن آن کمک می‌کنند. برای مثال اگر در مورد یک کوه‌نورد صحبت می‌کنید، کلماتی چون “کوهستان، صعود به قله، صخره‌نوردی، کولۀ کوه‌نوردی، عینک کوه‌نوردی، ورزش، سلامتی و …” می‌توانند کلمات کلیدی مرتبط باشند.

 

هدف از تولید محتوا

تولید محتوا فقط برای جذب ترافیک نیست، بسیاری از برندها به ترافیک کمتر اما نرخ تبدیل بیشتری نیازمندند. آگاهی از این موضوع نقش اساسی در انتخاب کلمات کلیدی مناسب خواهد داشت، زیرا به شما نشان می‌دهد که دنبال کلمات کلیدی پرجستجو باشید، یا کلمات کلیدی هدف محور را انتخاب کنید؟

اهداف تولید محتوا :

۱ – افزایش بازدید وب سایت

۲ – افزایش آگاهی از برند

۳ – فروش محصول

۴ – آموزش نحوۀ استفاده از محصول

نقش کلمه کلیدی در تولید محتوا در هر یک از این بخش‌ها متفاوت است، به‌عنوان مثال، برای افزایش فروش باید کلمه کلیدی مربوط به محصولات انتخاب شود، اما برای افزایش آگاهی از برند، مطالب اغلب آموزشی و عمومی‌تر.

 

تولید محتوا با کلمات کلیدی هدفمند

کلید واژه‌های هدفمند در حقیقت کلمات و اصطلاحاتی هستند که مخاطب این حوزۀ کاری به‌صورت مستمر و فعّال در حال جستجوی آن‌هاست.

برای پیدا کردن این اصطلاحات باید چند نکته را در نظر داشته باشید :

۱ – کاربرانی که ممکن است به پیشنهاد شما نیاز و تمایل داشته باشند را شناسایی کنید. پس از اینکه فهمیدید به دنبال چه افرادی هستید، باید در پی این باشید که در محیط های مجازی در کجا می‌توان آن‌ها را یافت. پس از اینکه مخاطبان خود را پیدا کردید، باید به طریقی با آن‌ها ارتباط برقرار کرده، عادات، اولویت‌ها، جایگاه و مجموع علایق و سلایق آن‌ها را کشف و بررسی کنید .

۲ – کلمات کلیدی که یک مفهوم و خروجی مشابه با کلمه کلیدی تخصص، کالا و یا خدمت شما دارند را شناسایی و بر روی نمونه‌هایی از آن‌ها که ممکن است برایتان سودآور باشد کار کنید .

۳ – پس از اینکه کشف کردید مخاطبان شما علاقه‌مند به یادگیری و دانستن چه مطالبی هستند، با استفاده از کلمات کلیدی‌ای که در مراحل قبلی آن‌ها را استخراج کردید به تعریف محتوای خود بپردازید .

 

جذابیت کلمه کلیدی در تولید محتوا

داشتن جذابیت متن بسیار مهم است و این نکته در کلمه کلیدی نیز صدق می‌کند. هر چه متن شما خواناتر و جذاب‌تر باشد؛ مخاطب وقت بیشتری را در وب سایت شما می‌گذراند و همین موضوع باعث می‌شود گوگل این برداشت را داشته باشد که اطلاعات وب سایت شما قابل استفاده و کاربردی‌ست که کاربر وقت زیادی را در وب سایت شما سپری کرده است. همین موضوع سبب می‌شود تا رتبۀ شما در نتایج جستجو بهتر شود و تاثیر بهتری در کارتان خواهد داشت. باید دقت داشته باشید که کلمات کلیدی را به گونه‌ای انتخاب کنید که برای مخاطبان جذاب و خوانا باشند. علاوه بر این موضوع هر عاملی به غیر از متن محتوا نیز باعث شود که مخاطب در وب سایت شما بماند؛ منجر به همین اتفاق خواهد شد. ساده بودن، جذابیت، واضح بودن مطلب، سازماندهی و… از جمله مواردی‌ست که می‌تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد.

تاریخ انتشار: 1398/10/06 - 19:56